Uprzejmie informujemy, że zgodnie z art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 z późn. zm.) - dalej ustawa o rehabilitacji, osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym (jeżeli nie jest uprawniona do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego dłuższego niż 10 dni roboczych na podstawie odrębnych przepisów). Uzyskanie uprawnień do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przez osobę niepełnosprawną ma takie skutki, że zwiększa wymiar zwykłego urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom na podstawie ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.), tj. obecnie z 20 dni do 30 dni oraz z 26 dni do 36 dni. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego, dana osoba niepełnosprawna, nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z wymienionych powyżej stopni niepełnosprawności.
Należy ponadto zaznaczyć, że art. 19 ustawy o rehabilitacji jest przepisem lex specialis w stosunku do art. 20c tejże ustawy. Oznacza to, że pracownik niepełnosprawny, zaliczony do znacznego bądź umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, będzie mógł skorzystać dopiero po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia, co nie oznacza, że wcześniej nie nabędzie prawa do tego urlopu. Nabycie prawa do omawianego urlopu jest niezależne od przedstawienia lub nieprzedstawienia pracodawcy orzeczenia.
Należy też wskazać, że na mocy art. 66 ustawy o rehabilitacji, który stanowi, że w sprawach w niej nieuregulowanych zastosowanie mają m. in. przepisy Kodeksu pracy, odnośnie udzielania i wykorzystania przez pracownika niepełnosprawnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zastosowanie mają regulacje zawarte w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 1865 Kodeksu pracy okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Mając to na uwadze należy wskazać, że okres przebywania przez osobę niepełnosprawną na urlopie wychowawczym, po jego zakończeniu, wlicza się do okresu potrzebnego do nabycia prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego dla osoby niepełnosprawnej.
Odnosząc się do drugiej części pytania wyjaśniamy, że zgodnie z art. 1552 Kodeksu pracy pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego urlop wypoczynkowy udzielany jest w wymiarze proporcjonalnym. Zasadę tą należy stosować również do dodatkowego urlopu wypoczynkowego udzielanego osobom niepełnosprawnym na podstawie art. 19 ustawy o rehabilitacji.